Crna Gora eliminisana u osmini finala
Napisao Milos Pavicevic    nedjelja, 10 septembar 2017 12:56    PDF Štampa El. pošta

slika-1

Muška seniorska reprezentacija u osmini finala završila je nastup na Evropskom prvenstvu koje se održava u Turskoj, Finskoj, Rumuniji i Izraelu – izabranici Bogdana Tanjevića u ''Sinan Erdem'' areni u Istanbulu poraženi su od selekcije Letonije 100:68 (27:15, 26:22, 29:15, 16:18). U najvažnijem meču u istoriji crnogorske košarke u kojem nijesu imali prava na grešku, Bojan Dubljević i saigrači samo jednom su poveli (8:7, 6. minut), priključak su držali do 12. minuta (24:27), ali su do velikog odmora dozvolili Letoncima da steknu značajnu prednost (53:37) koju su u nastavku samo uvećavali zahvaljujući sjanom šutu za tri poena i 15 pogođenih trojki iz 25 pokušaja. Uz veliki broj raspoloženih igrača u protivničkom timu i sjajan procenat šuta, izabranici selektora Tanjevića nijesu imali šanse protiv neugodnog protivnika, koji je izborio plasman u četvrtfinale, gdje će igrati protiv Slovenije. Naša reprezentacija nakon eliminacije u grupnoj fazi na šampionatima u Litvaniji i Sloveniji 2011. i 2013. godine,  po prvi put je izborila prolaz u eliminacionu rundu, ali je to ispostavilo se bio i krajnji domet, jer se protiv brzih i šuterski sjajnih letonskih igrača nije moglo.

slika-2Letonci su pogodili čak 15 trojki iz 25 pokušaja. Svih 11 igrača Letonije, koji su igrali, upisalo se u strijelce. Janis Tima je postigao 21, a Kristaps Porzingis 19 poena.

Bojan Dubljević je ubacio 21 za naš tim, uz izuzetan učinak za tri poena (6-6), a Nikola Vučević 16, uz devet skokova.

Izjava selektora Bogdana Tanjevića nakon utakmice Letonija – Crna Gora – VIDEO

Izjave Filipa Barovića i Dina Radončića nakon utakmice Letonija – Crna Gora – VIDEO

f0e3e13bdcd0e6373f7c836e5e215985Nakon dva izjednačenja na startu (3:3, 5:5), Đurišić je trojkom donio minimalnu i ispostavilo se jedinu prednost na meču – 8:7 u 6. minutu. Uslijedila je, međutim, serija od osam vezanih poena Letonije koju je dvojkom i pogođenim bacanjem zaključio Porzingis za vođstvo 15:8 u 7. minutu. Nakon što je Tima pogodio četvrtu trojku za Letonce, prednost je prvi put bila dvocifrena u 9. minutu (23:12), u posljednjem minutu prvog perioda bilo je i ''minus 14'' (27:13), a nakon prvih deset minuta – 27:15.

Na početku druge dionice sjajno izdanje Vučevića i Dubljevića, koji je pogodio dvije trojke, pa su ''crveni'' prišli na samo tri poena minusa (27:24) u 12. minutu. Letonija je, međutim, zaustavila nalet našeg tima, uz sjajan procenat šuta i veliki broj raspoloženih igrača, ponovo stekla dvocifrenu prednost (42:30) u 16. minutu, nakon što je Tima pogodio dvojku i dodatno bacanje. U posljednjem minutu prvog poluvremena (49:33) i nakon prvih 20 minuta, Letonci su imali rekordnih 16 poena viška – 53:37, uz sedam pogođenih trojki iz 13 pokušaja.

Sve je bilo riješeno nakon treće četvrtine, u kojoj je tim sa Baltika pogodio šest trojki (Tima tri, Porzingis dvije i jednu Davis Bertrans), pa je u posljednjih deset minuta ušao sa 30 poena prednosti (82:52). Našoj reprezentaciji nije pomoglo ni to što je Dubljević u prve tri četvrtine pogodio pet trojki iz isto toliko pokušaja, jer je za jači otpor protivniku, bilo potrebno više raspoloženih igrača.

U četvrtom periodu jedina dilema bila je konačna razlika, pa su igrači oba tima s nestrpljenjem čekali kraj meča u ''Sinan Erdem'' areni.