Letonija protivnik u osmini finala
Napisao Milos Pavicevic    četvrtak, 07 septembar 2017 19:46    PDF Štampa El. pošta

Crna_Gora_Rumunija_2Muška seniorska reprezentacija sa tri pobjede i dva poraza završila je grupnu fazu na Evropskom prvenstvu koje se održava u Turskoj, Izraelu, Finskoj i Rumuniji i kao trećeplasirana iz grupe C u Klužu, za protivnika u osmini finala imaće Letoniju, drugoplasirani tim grupe D – izabranici Bogdana Tanjevića u posljednjem kolu grupe C, u Klužu su savladali domaćina Rumuniju 86:69 (24:19, 18:11, 24:23, 20:16). U duelu protiv tima koji je grupnu fazu okončao bez pobjede, selektor Bogdan Tanjević odmarao je Tajrisa Rajsa i Marka Todorovića, ali je razlika u kvalitetu bila evidentna od prvog do posljednjeg minuta, pa pobjeda nijednog trenutka nije dolazila u pitanje. Nakon Mađarske i Češke, Crna Gora savladala je i Rumuniju, a uz odlično izdanje protiv Hrvatske koja je slavila nakon dramatiče završnice, može se reći da su Bojan Dubljević i saigrači odigrali ispod očekivanog nivoa samo na startu šampionata protiv Španije, dok su u ostalim mečevima pokazali da imaju razloga da očekuju povoljan ishod i u eliminacionoj rundi. ''Crveni'' u petak ujutru čarter letom, zajedno sa preostala tri tima iz grupe C koji su izborili prolaz u eliminacionu rundu, putuju za Istanbul, gdje će u nedjelju odmjeriti snage protiv Letonije, koja je u posljednjem kolu savladala domaćina Tursku 89:79 i sa četiri pobjede i porazom, zauzela drugu poziciju u grupi D iza selekcije Srbije.

Statistika utakmice Crna Gora – Rumunija

Izjave nakon utakmice Crna Gora – Rumunija - VIDEO

Crna_Gora_Rumunija_3Najefikasniji u pobjedi nad Rumunijom bio je Nemanja Đurišić sa 14 poena i sedam skokova, 13 je ubacio Dino Radončić, 11 Nikola Vučević, a 10 Nemanja Vranješ.

Meč je obilježio učinak rumunskog igrača Andreija Mandakea, koji je ostvario tripl-dabl - 14 poena, 11 asistencija i 10 skokova.

Letonija je vodila svih 40 minuta, Turska se u jednom trenutku vratila u igru, smanjila na 71:67, ali nije bilo neizvjesnosti u Istanbulu.

Kristaps Porzingis je postigao 27 poena, imao i sedam skokova. Janis Blums je ubacio 17, uz pet trojki.

Crna_Gora_Rumunija_5Nakon trojke Pavlićevića, ''crveni'' su u 3. minutu poveli 8:2, ali je Rumunija smanjila zaostatak na samo poen (8:7) u 4. minutu, nakon čega je selektor Tanjević zatražio tajm-aut. Domaćin je preokrenuo (11:9) u 6. minutu, ali je prednost ponovo vratio Pavlićević koji je pogodio drugu trojku za 12:11, da bi Vučević trojkom donio četiri poena viška (17:13) u 7. minutu. Nakon trojke Dubljevića, u 9. minutu bilo je 22:16, a prva četvrina završena je rezultatom 24:19.

Crna_Gora_Rumunija_6Prvi put dvocifrenu prednost, naša selekcija stekla je u 14. minutu, nakon što su na početku druge dionce trojke pogodili Ivanović i Vranješ za 30:19. Najveća prednost u prvom poluvremenu iznosila je 14 poena (40:26), nakon dva realizovana bacanja Dubljević u 18. minutu.  U prvih 20 minuta u stijelce su se upisali svi igrači osim Šehovića.

Vranješ je trojkom u 23. minutu donio ''plus 15'' (50:35), a ''crveni'' su sigurnom igrom, bez problema čuvali visoko vođstvo i u narednim minutima, da bi prednost rekordna bila u 28. minutu kada je novi igrač Mornara pogodio jedno od dva bacanja za 64:47. Na kraju treće četvrtine bilo je 66:53.

U posljednjoj dionici postavljalo se samo pitanje konačne razlike – Đurišić je u 33. minutu pogodio trojku za ''plus 16'' (69:53), a u 35. minutu bilo je 71:55, nakon što je pogodio Dubljević. U finišu meča, selektor Tanjević odmorio je Vučevića i Dubljevića, ali domaćin nijednog trenutka nije uspio da zaostatak svede na jednocifren broj poena.