Drama i poraz od Hrvatske u Klužu
Napisao Milos Pavicevic    ponedjeljak, 04 septembar 2017 17:12    PDF Štampa El. pošta

Crna_Gora_Hrvatska_Kluz_7Dramatična završnica i drugi poraz Crne Gore na Eurobasketu - Hrvatska je savladala izabranike Bogdana Tanjevića 76:72 (25:17, 18:14, 19:21, 14:20) u trećem kolu grupe C koja se igra u Klužu. Pobjednik  duela odlučen je u dramatičnoj završnici u kojoj je naša reprezentacija na krilima sjajnog Tajrisa Rajsa prišla na samo poen zaostatka (73:72), 58 sekundi prije kraja, ali je Darijo Šarić postigao odlučujuće poene, jer je Nikole Ivanović promašio šut za tri poena u narednom napadu. Propuštena je velika prilika da se savlada favorizovani protivnik i osigura plasman u nokaut fazu, uz velike šanse da se grupna faza završi na drugom mjestu, ali Crna Gora i dalje drži situaciju u svojim rukama, jer će se za plasman među 16 najboljih boriti u posljednja dva meča protiv Češke i domaćina Rumunije. Nakon odličnih izdanja protiv Mađarske i Hrvatske, razloga za optimizam definitivno ima, pa ''crveni'' mogu da se nadaju pozitivnim ishodima u duelima protiv Češke i Rumunije.

Crna_Gora_Hrvatska_Kluz_6Iako je naš tim očajno ušao u meč (Hrvati vodili 15:0 na startu) i konstantno zaostajao, u finišu je moglo da dođe do preokreta.

Razigrao se Rajs, vezao osam poena u nizu, a naš tim imao je i napad kod 75:72, ali Ivanović nije pogodio za tri poena, pa je propala šansa da se makar ode u produžetak.

Do kraja takmičenja u grupi naš tim će u utorak od 14 sati i u četvrtak od 19.45 sati igrati protiv Češke i Rumunije pokušati da upiše pobjede i kao trećeplasirana selekcija dočeka nokaut fazu.

Tajris Rajs ubacio je 22, Bojan Dubljević 17, uz 11 skokova, dok je Nikola Vučević dodao 12 koševa.

Kod Hrvata 24 poena Bojana Bogdanovića, a 13 Darija Šarića.

Statistika utakmice Crna Gora – Hrvatska

Izjave nakon utakmice utakmice Crna Gora – Hrvatska - VIDEO

Crna_Gora_Hrvatska_Kluz_8Nije moglo da počne gore za tim Bogdana TanjevićaHrvatska je zahvaljujući sjajnom Bogdanoviću koji je pogodio tri trojke vodila 15:0 u 3. minutu. Led je probio Rajs koji je pogodio trojku nakon tri minuta i 49 sekundi igre. Uzvratio je ponovo Bogdanović koji je četvrtom trojkom svom timu donio 15 poena viška (18:3) u 5. minutu. Nakon trojke Popovića bilo je 21:7, ali je finiš prvog perioda pripao našoj reprezentaciji – Pavlićević i Dubljević pogodili su trojke pa je minus bio osam poena – 25:17.

Crna_Gora_Hrvatska_Kluz_14Dubljević je na početku druge dionice pogodio trojku za ''minus pet'' (25:20), a Todorović je na asistenciju Ivanovića poentirao za potpuni priključak (22:25). Tri poena minusa bilo je i u 15. minutu nakon što je iz kontre pogodio Mihailović (31:28), a Rajs je u 18. pogodio za 31:35. Umjesto potpunog priključka, ''crveni'' su nakon nekoliko promašenih zicera i izgubljenih lopti dozvolili protivniku da se ponovo odlijepi i na veliki odmor ode sa dvocifrenom razlikom (43:31) nakon serije 8:0.

Hrvatska je nakon trojki Ukića i Tomasa, ponovo stekla značajnu prednost (49:35) u 22. minutu i sačuvala je do kraja tog perioda, iako naša reprezentacija trojkom Đurišića smanjila zaostatak na osam poena (58:50) u 28. minutu.

Kada je Planinić na tri minuta prije kraja pogodio za devet poena prednosti ''kockastih'' (73:64) izgledalo je da je sve izgubljeno, ali je stvar u svoje ruke preuzeo Rajs koji je vezao osam poena za ''minus jedan'' (73:72), 58 sekundi prije kraja. Selektor Hrvatske Petrović je uzeo tajm-aut nakon kojeg je Šarić pogodio za vođstvo 75:72. Posljednja prilika da se izbori makar produžetka propuštena je nakon što je Ivanović promašio trojku, nakon čega je Šarić sa polovičnim učinkom sa linije slobodnih bacanja otklonio dileme oko pobjednika – 76:72.